شنبه, 31 شهريور 1397

عنوان : حضور هیئت‌رئیسه دانشگاه زابل در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی قم به‌منظور برقراری ارتباطات مؤثرتر و آشنایی با بخش‌های مختلف پژوهشگاه
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۲/۲۶ 

به گزارش روابط عمومی:

دکتر موسی بهلولی رئیس دانشگاه زابل که به دعوت دکتر نجف لک زایی رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و با همراهی سایر اعضای هیئت‌رئیسه دانشگاه زابل به شهر مقدس قم سفر کرده بود، ضمن سپاس از میزبانی صمیمانه رئیس محترم پژوهشگاه علوم و  فرهنگ اسلامی، از دانشگاه زابل به‌عنوان رکن اساسی توسعه سیستان یادکرد که موازی با نهادهای اجرایی منطقه برای رفع کمبودهای موجود تلاش می‌کند و هم درزمینهٔ تولید علم و گسترش پژوهش‌های کاربردی و هم درزمینهٔ پایش علمی مشکلات و اثرگذاری بر تسهیل زندگی ساکنین منطقه، همواره پیشگام بوده و هست. وی با برشمردن تکاپوهای ترویجی دانشگاه در پیاده‌سازی الگوهای اقتصاد مقاومتی در جامعه، به الگوسازی جهت گسترش کشت زیتون و گیاهان دارویی در منطقه سیستان و برقراری صنایع تبدیلی و تکمیلی وابسته به این محصولات توسط دانشگاه زابل اشاره نمود و ارائه الگوهای علمی و تعیین مسیر برای تسهیل معیشت مردم را ازجمله رسالت‌های بنیادین دانشگاه برشمرد.

وی تشکیل هسته‌های پژوهشی با تأکید بر پتانسیل‌های منطقه همچون کشاورزی، دامداری، انرژی‌های تجدید پذیر و مرز که به مدد مشارکت فعال و تخصصی اعضای هیئت‌علمی دانشگاه حاصل می‌گردد را، فرصتی دانست که دانشگاه زابل را به‌سوی تهیه و تدوین طرحی عالمانه و جامع برای رفع مشکلات منطقه رهنمون خواهد ساخت. دکتر بهلولی، عدم بهره‌مندی کافی از دستاوردهای علوم انسانی را در منطقه بسیار دردناک توصیف کرد و بر لزوم برنامه‌ریزی جهت برقراری ارتباطات علمی مستمر و دریافت برنامه‌های آموزشی نظام‌مند علوم انسانی از طریق نهادهایی همچون پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تأکید نمود.

دکتر نجف لک زایی رئیس پژوهشگاه علوم و  فرهنگ اسلامی قم نیز ضمن خوشامدگویی به میهمانان، شمار دلسوزانِ حقیقیِ توسعه سیستان و بلوچستان را بسیار اندک دانست و قرارگیری دانشگاه زابل و مسئولین تلاشگر دیروز و امروز آن، در زمره‌ی رهپویان توسعه این سرزمین را افتخاری قابل‌توجه عنوان کرد. وی با اشاره به اینکه دانشگاه زابل تنها تکیه‌گاه و امید مردم و محور اصلی توسعه منطقه است، گفت که این پژوهشگاه هر آنچه را که در توان دارد برای توسعه علوم انسانی در منطقه انجام خواهد داد و ابراز امیدواری کرد که دستاورد این سفر برای مسئولین دانشگاه زابل، آشنایی با ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های کارای پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و بهره‌گیری از آن‌ها درراه توسعه بیش‌ازپیش علوم انسانی در سیستان باشد. وی دربیانی مفصل، با برشمردن قابلیت‌ها و توانمندی‌های غنی این پژوهشگاه، بهره‌مندی از آن‌ها در قالب تفاهم‌نامه‌های منعقدشده را منشأ پیامدهای نیکو و مؤثر دانست و بر لزوم گسترش همکاری‌های مشترک تأکید کرد.

در پایان آقای دکتر علیرضا صدرا عضو هیئت‌علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، تمرکز بر سه عنصر اساسی شامل مواهب طبیعی، موقعیت راهبردی و سرمایه‌ها و نیروهای انسانی را، لازمه‌ی توسعه هر منطقه دانست و همگرایی و تعامل پایا بین نهادهای مختلف اجرایی و همکاری آن‌ها با دانشگاه زابل را برای توسعه سیستان ضروری توصیف کرد. وی با اشاره به اینکه چشم‌انداز الگوی توسعه باید مبتنی بر فعالیت‌های علمی دانشگاه و با محوریت امنیت باشد، عنوان کرد که سیستان ازلحاظ سرمایه‌های توانمند انسانی چیزی کم ندارد و توسعه جامع و دانش‌بنیان منطقه با محوریت امنیت و تأکید بر موقعیت راهبردی زابل، به مدد نیروی انسانی بی‌نظیر این دیار ممکن خواهد شد.


آدرس صفحه رسمی کانال اطلاع رسانی دانشگاه زابل در پیام رسان سروش

http://sapp.ir/pr.uoz.ac 

 بازگشت           چاپ چاپ     
 
تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه زابل می‌باشد.